Antique
Riječ Antique u hrvatskom jeziku označava starinu, antikvitet, starinski, starodrevan i antikvarijat. Također znači i antički (iz antičkog doba), tj. iz davnina. Ukrasne celbet posude za cvijeće su dobile ime po prvom primjerku koji je izrađen kao ručni rad tako da je podsjećao na predmet iz antičkog doba. Jedan dio tegli ovog imena je izrađen u tom stilu dok neke imaju i modernije značajke.
Pojam Antika dolazi iz latinskog antiquus: drevan, star, starinski. Iz latinskog riječ ulazi u gotovo sve moderne europske jezike (engleski: antiquity, njemački: die Antike, ruski: aнтичность, izg. antičnost). U temeljnom značenju, odnosi se na kulture Rima i Stare Grčke i kulture pod tim utjecajem. U širem smislu znači “davnina”.
Marpital studio
Pojam Antika u svojem temeljnom značenju u literaturi oslanja se na kulture izrasle na obalama Sredozemlja u razdoblju od oko 1200. ili 800. pr. Kr. do oko 500. ili 600. g., tj. približno od pojave grčkih gradova-država (polisa) i grčke arhajske umjetnosti do propasti Zapadnoga Rimskoga Carstva i “poganske” kulture. Postoji zajednička i neprekinuta kulturna tradicija, koja započinje oko godine 800. pr. Kr, razvija se i uz razne preobrazbe održava kroz gotovo tisućljeće i pol. Nakon prvog stoljeća prije naše ere uz to se u okviru Rimskog Carstva oblikovalo i političko jedinstvo.
Pridjev antički odnosi se na antiku u prvom smislu (antička filozofija, umjetnost isl.), a antikni na općenito značenje (antikni namještaj, nakit, svjetonazor idr.). Pridjev antikvaran i imenica antikvitet označavaju predmet koji ima kulturnu vrijednost po svojoj starini i rijetkosti.
Izrada
Sve što nam treba za najjednostavnije celbet tegle su stare novine, cement i voda. Također je potrebno naravno vrijeme i predanost svakom pojedinačnom proizvodu. Za nešto više tu su i polipropilenska vlakna, sredstvo za impregnaciju, boja i lak.
Potrebna količina papira ovisi o tomu koliko smjese nam je potrebno, tj., koliko proizvoda će se raditi. Papirnate trake se potope u vodu u kanti i ostavite stajati najmanje 1 dan iako postoje i brži načini za omekšavanje papira. Miksanjem se papir koji je prethodno bio dobro natopljen u vodi pretvara u kašu. Za veće količine koristimo ručnu miješalicu za beton. Nakon dobivanja izmiksane papirnate kaše slijedi dodavanje cementa. Izmiksana smjesa treba imati određenu glatkoću i potreban osjet pod prstima da nije previše „papirnata“ ili previše „cementna“. Smjesa koju koristimo ne smije biti prerijetka, ali niti presuha.