Dora
Tegla je dobila naziv po ženskom imenu Dora. Ime je prvenstveno oblik imena Dorotea i Teodora. Ime na grčkom znači dar. Oba ova imena imaju isto porijeklo i značenje. Dorotea je evoluirala kao ženski oblik kasnog grčkog muškog imena Dōrotheos (“Dorotheos”) koji znači “dar od Boga” izvedeno od drevnih grčkih elemenata : „doron“ što znači “poklon” „ i “theo“ u značenju “bog”. Obrnuto, Teodora je ženska forma starogrčkog muškog imena Theodōros (“Theodoros”), pri čemu su potpuno isti grčki elementi i u ovom imenu, samo obrnuti. Nadalje Dora može biti i kratki oblik imena Isidora. Ovo ime je jedno od najčešće korištenog oblika imena na našem podneblju. Najpoznatiji oblici ovog imena su Darija, Darja, Doris i Dorina.
Posude (pitari) za cvijeće ovog imena su izrađene u samo nekoliko primjeraka u obrtu Marpital studio Daruvar. Tegle su ručni rad. Izrađuju se od celuloze i cementa (betona), te se zato i nazivaju celbet tegle za cvijeće. Dimenzija su (cca) širine 27 cm, visine 25 cm i težine 3 kg. Do sada su narudžbe uglavnom bile za namjenu ukrašavanja vanjskih površina. Najpraktičniji za sadnju su sukulenti, ali i ostale vrste cvijeća.
Izrada
Sve što nam treba za najjednostavnije celbet tegle su stare novine, cement i voda. Također je potrebno naravno vrijeme i predanost svakom pojedinačnom proizvodu. Za nešto više tu su i polipropilenska vlakna, sredstvo za impregnaciju, boja i lak.
Potrebna količina papira ovisi o tomu koliko smjese nam je potrebno, tj., koliko proizvoda će se raditi. Papirnate trake se potope u vodu u kanti i ostavite stajati najmanje 1 dan iako postoje i brži načini za omekšavanje papira. Miksanjem se papir koji je prethodno bio dobro natopljen u vodi pretvara u kašu. Za veće količine koristimo ručnu miješalicu za beton. Nakon dobivanja izmiksane papirnate kaše slijedi dodavanje cementa. Izmiksana smjesa treba imati određenu glatkoću i potreban osjet pod prstima da nije previše „papirnata“ ili previše „cementna“. Smjesa koju koristimo ne smije biti prerijetka, ali niti presuha.