Mississippi
Tegla je dobila naziv po državi Mississippi u SAD. Mississippi je američka savezna država na jugu SAD-a. Broj stanovnika je 2,9 milijuna,[1] a površina joj je 123.515 km². Glavni grad je Jackson.
Država je smještena istočno od istoimene rijeke na njenom donjem toku. Područje je najvećim dijelom ravno, s nekoliko manjih uzvisina na krajnjem sjeveroistoku. Na jugu ima uski pojas obale kojom izlazi na Meksički zaljev. Graniči na sjeveru s Tennesseejem i Alabamom na istoku, dok se na zapadnoj strani rijeke Mississippi nalaze Arkansas i Louisiana.
Sastoji se od dvije plodne nizine, riječne doline rijeke Mississippi i njegove delte uz Meksički zaljev, kao i brežuljkastog područja na sjeveroistoku. Pored Mississippia koji dominira, određeno značenje ima njena pritoka Yazoo.
Glavni grad Jackson ima s predgrađima 580.280[2] stanovnika. Klima je suptropska. Rudno blago ove države su nafta, prirodni plin, nemetali i dr. To je poljoprivredno-industrijska zemlja u kojoj prevladavaju srednji i veliki posjedi. Glavni proizvodi su pamuk, soja, riža, kukuruz, šećerna repa, duhan i dr. Također je razvijeno i stočarstvo. Uzgajaju se goveda, svinje, ovce i dr. Šumama je prekriveno oko 50% površine. Status teritorije ima od 1798. a savezne države od 1817. god.
Posude (pitari) za cvijeće ovog imena su jedne od prvih izrađenih u obrtu Marpital studio Daruvar. Tegle su ručni rad. Manjih su dimenzija i po cijeni dostupne većem broju kupaca. Izrađuju se od celuloze i cementa (betona), te se zato i nazivaju celbet tegle za cvijeće. Dimenzija su (cca) širine 12 cm, visine 11 cm i težine 0,2 kg. Do sada su narudžbe uglavnom bile za namjenu ukrašavanja interijera i kao poklon. Najpraktičniji za sadnju su sukulenti, ali i za ostale vrste cvijeća.
Izrada
Sve što nam treba za najjednostavnije celbet tegle su stare novine, cement i voda. Također je potrebno naravno vrijeme i predanost svakom pojedinačnom proizvodu. Za nešto više tu su i polipropilenska vlakna, sredstvo za impregnaciju, boja i lak.